Zespół rozwija dwie tematyki badań związane z inżynierią molekularną katalizatorów i badaniami in situ i operando oraz chemią konserwatorską.


Badania in situ i operando
w katalizie heterogenicznej i chemii materiałowej
W dziedzinie katalizy zajmujemy się reaktorami strukturalnymi w procesach związanych z ochroną środowiska. Reaktory strukturalne to pomysł na zwiększenie parametrów transportu masy i ciepła reagentów, a także na dowolne powiększanie skali procesów, co jest zasadniczym problemem inżynierskim w projektowaniu procesów w dużej skali. Wykorzystanie praktyczne tego typu struktur uzależnione jest od wynalezienia aktywnych nanokompozytowych katalizatorów, które sprostałyby zwiększonym właściwościom transportowym, a także precyzyjnych metod preparatyki katalizatorów o zadanej strukturze i właściwościach na podłożach metalowych (strukturalnych wypełnieniach reaktorów), które nie powodowałyby zmiany ich geometrii. Są to dwa główne zadania, którymi zajmuje się Zespół. Rozwijane metody analizy powierzchni dotyczą metod in situ i operando.


Chemia konserwatorska
badania nieniszczące obiektów dziedzictwa kulturowego
W dziedzinie chemii konserwatorskiej badania skupiają się wokół zagadnień związanych z degradacją materiałów i sposobami ich zapobiegania, a także wokół opracowywania nowoczesnych technik analiz fizykochemicznych materiałów stosowanych w obiektach muzealnych (malarstwo, druki). Zespół specjalizuje się w badaniach degradacji polimerów naturalnych (celuloza, białka) i barwników. Rozwijane są szczególnie metody badawcze dostosowane do badań mechanizmów reakcji oraz nieinwazyjne lub mikroinwazyjne techniki analiz dzieł sztuki w oparciu o spektroskopię w podczerwieni i fotoakustyczną detekcję sygnału, fluorescencję rentgenowską, chromatografię żelową i gazową. Zespół współpracuje z szeregiem instytucji kultury w Polce i na świecie, a wśród nich z Biblioteką Jagiellońska, Muzeum Narodowym w Krakowie i Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie. Badania zostały zainicjowane przez prof. Andrzeja Barańskiego w ramach o rozpoczęteo i realizowanego przez niego Wieloletniego Programu Rządowego „Kwaśny Papier”.