TECHNART 2023

Wspaniałym doświadczeniem było nasze uczestnictwo w konferencji Technart 2023, która odbyła się w Lizbonie w dniach 7-12 maja 2023. Ta prestiżowa konferencja skupiająca się na naukowych i technologicznych aspektach dziedzictwa kulturowego i sztuki odbyła się w miejscowości, gdzie doskonale ze sobą harmonizują przeszłość i innowacje.

Nasz zespół miał przyjemność wystąpić w trzech fascynujących prezentacjach. Pierwsza z nich, zatytułowana “Characterization of ancient paper degradation state – micro- and noninvasive multimethod approach“, została przedstawiona przez Joannę Profic-Paczkowską (współautorzy: Dominika Pawcenis, Monika Koperska, Adriano Mosca Conte, Mauro Missori i Jacka Bagniuka).

Kolejna prezentacja, zatytułowana “A systematic approach to study natural polymer ageing and condition. Analysis contra model“, była autorstwa Jacka Bagniuka (Moniki A. Koperskiej, Dominiki Pawcenis i Joanny Profic-Paczkowskiej). W ramach tej prezentacji przedstawiliśmy systematyczne podejście do badania starzenia i stanu naturalnych polimerów poprzez analizę porównawczą. Nasze badania miały na celu pogłębienie wiedzy na temat procesów starzenia się tych materiałów i znalezienie skutecznych metod ochrony.

Trzecie wystąpienie, które zaprezentowaliśmy, nosiło tytuł “Ex situ and in situ approach to evaluating crystallinity of Bombyx mori silk fibroin during artificial thermo-ageing” i było autorstwa Moniki A. Koperskiej (Jacka Bagniuka, Małgorzaty M. Zaitz-Olsza, Katarzyny Gassowskiej, Macieja Sitarza, Ewy Bulskiej i Joanny Profic-Paczkowskiej). Podczas tej prezentacji skupiliśmy się na ocenie krystaliczności fibroiny jedwabiu Bombyx mori podczas sztucznego termo-starzenia, zarówno w warunkach exsitu, jak i insitu. Przedstawiliśmy zaawansowane metody oceny struktury tych włókien, które pomogą w dalszym rozwoju technik konserwacji dziedzictwa kulturowego.

Cała konferencja była nie tylko doskonałą okazją do dzielenia się naszymi badaniami, ale również cennym miejscem do wymiany doświadczeń z innymi naukowcami, ekspertami i praktykami z różnych dziedzin. Była to inspirująca i owocna podróż po najnowszych osiągnięciach naukowych i technologicznych związanych z dziedzictwem kulturowym i sztuką.

Konferencja Technart 2023 odbyła się w malowniczym otoczeniu, które stanowiło idealne tło dla spotkań i dyskusji. Wspaniałe miasto, w którym miała miejsce konferencja, jest znane z bogatej historii i wpływu sztuki na jego krajobraz. Wielobarwne kamienice i zabytkowe uliczki tworzyły niepowtarzalną atmosferę, dodając magii całemu wydarzeniu.

Poza naszymi prezentacjami mieliśmy również możliwość uczestniczenia w panelach dyskusyjnych, warsztatach i sesjach plakatowych, na których mogliśmy poznać najnowsze osiągnięcia innych naukowców i nawiązać wartościowe kontakty.