Semestr letni w Polskiej Akademii Dzieci

Inauguracja letniego semestru w Polskiej Akademii DzieciW dniu 22 marca 2013 r. odbyła się inauguracja letniego semestru w Polskiej Akademii Dzieci. Podczas spotkania wygłoszone zostały dwa wykłady:

  • Hania Grechuta (SP nr 34 w Krakowie) – Udział harcerzy w Powstaniu Warszawskim
  • mgr Monika Koperska (nasza doktorantka) – Naukowiec w Muzeum

W tym momencie oddamy głos jednej młodych uczestniczek spotkania:

W piątek 22 marca byliśmy na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wejścia strzegą tam dwaj wielcy królowie: Władysław Jagiełło i Kazimierz Wielki. W auli mieliśmy dwa wykłady:,,Udział harcerzy w powstaniu warszawskim” i ,,Naukowiec w muzeum”.

Na pierwszym wykładzie o harcerstwie opowiadała nam dziewczynka, która miała jedenaście lat. Dowiedziałam się, że to polski system wychowywania dzieci i młodzieży, że ZHR powstało w 1980 r. oraz, że kolor chusty i beretu zależy od  drużyny. Usłyszałam też, że lilijka symbolizuje O (ojczyzna), C (cnota), N (nauka), a  że środkowe ramię wskazuje północ. Dziewczynka tłumaczyła nam co to jest powstanie, Szare Szeregi i wiele innych nazw. Nieprawdopodobne było dla mnie, że to harcerze drużyny ,,Wawel” byli twórcami znaku ,,Polska Walczy”.

Drugi wykład prowadziła pani Monika Koperska. Powiedziała nam, że Zygmunt III Wielki zamówił 130 arrasów z Brukseli. Arrasy można zobaczyć na Wawelu. Mówiła nam też wiele ciekawych rzeczy o pracy naukowców. Opowiadała bardzo interesująco i na koniec wszyscy wiedzieli co robi naukowiec w muzeum: identyfikuje zagrożenia, bada obiekt i usuwa z niego zanieczyszczenia.

Oba wykłady bardzo mi się podobały. Cieszę się, że jeszcze pojedziemy na Uniwersytet by dowiedzieć się kolejnych ciekawych informacji.

Ola Łapczuk klasa IV d SP 47 w Krakowie